Evenimentul interdisciplinar intitulat “Dragostea în artă” ce a avut loc astăzi, 2 niembrie 2016 a prezentat o temă recurentă în arta europeană, abordată într-o manieră diversă de către elevii Liceului “Carol I”.

Activitatea s-a bucurat de prezenţa unor invitaţi speciali de la Liceul Tehnologic “Gh. Ruset Roznovanu” (un grup de elevi din clasa a XI-a A, Ţurcanu Mădălina, Stoian Rafael, Vacaru Brânuduşa, Cadare Mădălina şi Alexandru Gabriel îndrumaţi de dl. prof. Mihai Capşa), de la Complexul Muzeal Judeţean Neamţ (dl. Lucian Uţă, muzeograf ) şi de la ziarul Monitorul de Neamţ (dl. Ioan Asavei, directorul Bibliotecii “Mihai Eminescu”).

Elevii au realizat o incursiune interesantă în istoria artei descoperind faptul că iubirea sub toate formele ei a constituit dintotdeauna un punct de plecare şi o sursă de inspiraţie pentru marii creatori  de frumos.

afis-dragostea-in-arta-cu-logo-ok

S-au remarcat elevii: Scurtu Lavinia (autoarea desenului de pe afisul activităţii), Sîrbu Diana, clasa a IX-a D, Budu Victoria (prezentatoarea activitatii), Caia Teo, Comanac Diana, Dumitru Elena, clasa a X-a D, Toplicean Medeea, clasa a X-a A, Bostan Diana, Boatcă Dragoş, Bargaoanu Diana, Vlad Teodora, Pancu Damian, Preşedintele Consiliului Elevilor din Bicaz, clasa a XI-a D, Gheorghiu Dragoş, Handaric Cosmin, Cioancă Irina, Oniga Maria, clasa a XI-a A.

Mulţumirile noastre speciale sunt oferite elevilor de la Liceul Tehnologic “Gh. Ruset Roznovanu” pentru proiectul realizat  şi domnului prof. Mihai Capşa pentru sprijinul acordat pe tot parcursul organizarii acestei activitati.

Profesorii organizatori, Suzana Hrap şi Uţă Angela multumesc invitatilor, dl. dir. George Lazăr şi tuturor profesorilor şi elevilor prezenţi pentru spiritul deschis, prietenia şi disponibilitatea pentru tema abordata.

arta1-71-of-75

Felicităm pe  toti elevii care au reuşit să-şi exprime argumentele într-o manieră artistică originală  şi într-un discurs liber construit.

(text prof. Suzana Hrap)

articol-ziar-dragostea

 

 

Profesor doctor - 2014 Grad didactic I - 2015

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *