Excursiile școlare sunt deosebit de importante în dezvoltarea armonioasă a elevilor noştri. Ele reprezintă o excelentă îmbinare între programe culturale, educative și multe activități în aer liber. Aici elevii vizitează anumite obiective turistice, desfășoară activități de dezvoltare personală, fac drumeții în masive muntoase, se inițiază în tehnici sportive, învață să lucreze în echipă, dansează şi cântă. Reușesc, astfel, să-și pună în valoare abilitație și să-și cultive propriile talente.

Cu ajutorul excursiei se pot transmite noi cunoştinţe, se pot fixa şi sistematiza informaţiile dobandite la lecţii, se realizează aplicaţii practice, se pot verifica diferite cunoştinţe căpătate în şcoală sau în alte vizite.

Profesor doctor - 2014 Grad didactic I - 2015

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *