Prin mesajul său, folclorul trezeşte în sufletul elevului, a tânărului sentimente de adâncă dragoste, admiraţie şi mândrie faţă de ţara în care s-a născut.

Păstrarea obiceiurilor şi datinilor populare prin practiciparea elevilor şi a tinerilor la festivaluri de folclor, păstrarea formaţiilor de dansuri populare în şcoli, motivaţia copiilor şi elevilor pentru purtarea portului popular şi a folclorului local sunt realizări imense privind reprezentarea învăţământului cu ceea ce este mai frumos şi mai emoţional: portul popular specific zonei neamţului, frumoasele tradiţii şi datini practicate la zi de sărbătoare şi inegalabilele dansuri şi melodii populare.

La toate acestea, cu toţii am participat alături de “Liceul Carol I” din Bicaz, la cea de a IV-a ediţie a “Festivalului Floare de Colţ”, eveniment dedicat elevilor liceeni din judeţul Neamţ.

8 Iunie 2018 a fost zi de mare sărbătoare pentru liceul nostru.

Mulţumim tuturor celor care au participat şi celor care ne-au ajutat să realizăm acest frumos eveniment cultural-judeţean.

Montaj VIDEO (apasa aici)

Profesor doctor - 2014 Grad didactic I - 2015

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *