Astăzi, 24 ianuarie 2021, elevii clasei a XII-a B au sărbătorit Mica Unire.

Activitatea a avut loc pe rețelele sociale și s-a desfășurat ad-hoc, asemeni divanelor care au precedat unirea: fiecare dintre participanți a adăugat un mini-referat, un citat, un gând bun sau o planșă prin care au marcat un moment al acestui eveniment important, care a fost temelia statului nostru.

Activitatea a fost deschisă de elevii Marian-Andrei Suciu, Maria Toplicean, Vicu Lungu și Anamaria Năfărean, apoi Cezara-Domnica Țupu a descris contextul geopolitic internațional. Maria-Manuela Voaideș, Paul-Florin Zvancea, Viviana-Simonica Dumitru au surprins factorii favorizanți interni. Loredana-Nicoleta Hurja a descris momentul Unirii, Miruna-Gabriela Chindea și Vlad-Ionuț Țepeș-Bobescu au surprins efectele Unirii în dezvoltarea statului modern, iar Ionuț Suciu a amintit proclamația domnitorului Alexandru Ioan Cuza.

Activitatea s-a concretizat într-o veritabilă și emoționantă lecție de istorie.

Profesor dr.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *