Non-violenţa

Marţi, 06 decembrie 2016, a avut loc în cadrul C.D.I activitatea “Rezolvarea conflictelor prin non-violenţă” sub îndrumarea prof. Suzana Hrap şi prof. psiholog Manuela Cenusă, cu sprijinul doamnei bibliotecar Cordel Geta.

Prezentatoarea activităţii a fost Bianca Ciobanoiu, clasa a XI a-D, iar elevii care au pregătit materialele audio-video au fost: Alexandra Zănescu, Ana Maria Topliceanu, Bianca Ciobanoiu, Teodora Pleşca, Teodora Vlad, Dragoş Boatcă, Diana Bârgăoanu, Marina Marin, Izabela Turică, clasa a XI-a D, Daniela Burghelea, clasa a X-a D.

Calitatea prezentărilor şi interesul pentru tema abordată au fost apreciate de profesorii şi elevii participanţi, concluzionând asupra faptului că agresivitatea nu trebuie confundată cu normalitatea, iar violenţa nu trebuie accepatată, indiferent de forma ei de manifestare.

Elevii au primit cuvinte de laudă şi apreciere din partea domnului director adjunct, profesor George lazăr.

Organizatorii activităţii adreseaza felicitări elevilor care şi-au expus punctele de vedere asupra temei în discuţie, remarcându-se progresul realizat în cultivarea inteligenţei emoţionale şi controlul emoţiilor în cadrul discursului public.