În urma întrecerii la prima materie, Logică, Ioana Ailenei, clasa a XII-a A, care e pregătită de profesorul George Lazăr, a fost răsplătită cu o menţiune, iar Cosmin Andrei Blagoci, clasa a XII-a D, la Sociologie, profesor Susana Hrap, s-a clasat pe un loc meritoriu. De altfel, comportarea lor bună era de aşteptat, dacă se ia în calcul experienţa din anii trecuţi. „Sînt mulţumită de rezultatul obţinut la faza naţională, ocupînd locul 7 (ceea ce a însemnat o menţiune – n.r.) din totalul de 70 de olimpici la Logică, Argumentare şi Comunicare. Drept răsplată pentru modul în care am abordat subiectele, care au fost foarte consistente, am primit menţiune. Sigur, rezultatul acesta îmi dă mare încredere pentru viitor, demonstrîndu-mi că pot să fac ceva mai mult în viaţă. Opţiunea pentru logică şi performanţa s-au datorat profesorului meu domnul George Lazăr, care are un stil de a lucra cu noi făcîndu-ne să îndrăgim acest obiect, căruia de altminteri doresc să-i mulţumesc“, a spus olimpica Ioana Ailenei, de la care aveam să aflăm că dorinţa sa este să se îndrepte în viaţă spre automatică şi calculatoare, prin absolvirea unei facultăţi pe acest profil, urmînd ca noţiunile de logică să le folosească la gîndire. „Ioana este foarte receptivă cînd e vorba de solicitări din partea şcolii, dovadă că şi anul acesta a participat şi la olimpiada de religie, ocupînd locul III pe judeţ, iar la română, doar la faza locală, unde a avut o comportare foarte bună. Este şefa de promoţie de anul acesta şi face cinste unităţii noastre şcolare. Eu cred în viitorul ei şi consider că va avea un loc în panoplia realizărilor Liceului Carol I, care este destul de consistentă“, a afirmat profesorul George Lazăr, directorul adjunct al liceului bicăjean. La rîndul său, Cosmin Andrei Blagoci, cel care încă din primul an de liceu participă la concursurile de Sociologie, acesta s-a declarat mulţumit de rezultatul de anul acesta de la faza naţională. „M-am situat pe locul 14 din 55 de participanţi. Am fost fericit că am putut să rezolv toate subiectele, rezolvarea depinzînd de interpretarea fiecărui profesor al comisiei naţionale. De-acum mă voi preocupa de Bacalaureat şi admiterea în învăţămîntul superior. Voi opta pentru Relaţii internaţionale, schimbînd doar locaţia alegînd Iaşul“, a mărturisit tînărul Blagoci. Cea care l-a călăuzit spre Sociologie, conducîndu-l spre vîrful piramidei este profesoara Suzana Hrap, căreia am dorit să-i aflăm părerea despre rezultatul la olimpiadă a lui Cosmin şi în general a celor doi olimpici de la Carol: „Avem parte de doi tineri exemplari, parte a unei generaţii de copii foarte inteligenţi. Amîndoi au avut o comportare foarte bună la faza naţională şi sînt mîndră de ei. Cît îl priveşte pe Cosmin, eu i-am fost dirigintă şi pe lîngă el mai sînt şi alţi copii buni în clasa sa. Per total, această generaţie este un pic atipică, «Generaţia facebook» şi instagram, dar după unele explicaţii pe aceste subiecte, am ajuns să constatăm că elevii noştri au o creativitate deosebită şi un spirit deosebit. Sînt foarte mulţumită de prestaţia lui Cosmin în toţi anii de liceu ca participant la olimpiadele de Sociologie şi vreau să-i urez mult succes în viaţă şi la examenele care se apropie. Are o luciditate şi o inteligenţă desăvîrşite“.

Profesor doctor - 2014 Grad didactic I - 2015

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *